Gamers World

Recenzje - Zwiastuny - Porady Do Gier


#1 03 Oct 2008 Fri 11:26

PIZDOWLAZ

Administrator

Zarejestrowany: 03 Oct 2008
Posty: 1
Punktów :   

Fable: Zapomniane Opowieści

Fable: Zapomniane Opowieści



Zacznijmy od suchych faktów: gra Fable: The Lost Chapters (angielska nazwa gry) ujrzała światło dzienne w USA 20 września 2005 roku (wersja na PC), zaś 3 dni później w Europie. Polacy, którzy oczekiwali na produkcję Lionhead Studios mogli zagrać dopiero 17 marca 2006 roku. Na szczęście polską wersję Fable wydało CDProjekt – nasz największy wydawca gier komputerowych. Jako że wersję w ojczystym języku dostaliśmy dość późno, mogliśmy oczekiwać dopracowanego tłumaczenia i gry bez błędów – i tak rzeczywiście było.

Już samo pudełko gry fascynuje – przedstawia małego i troszkę przestraszonego chłopczyka, który prawdopodobnie próbuje coś złapać. Poniżej znajduje się tytuł gry, zaś pod tytułem widać odwróconego o 180 stopni dorosłego mężczyznę, którego twarz wykrzywia szyderczy uśmiech. Wszystkie te elementy sprawiają wrażenie, jakby zostały wyjęte z jakiejś baśni. Na odwrocie pudełka można co nieco dowiedzieć się o grze i zobaczyć pierwsze screeny. Także tam można poznać wymagania sprzętowe, które przedstawiają się następująco: SystemWindows XP, pamięć 256 MB RAM, 3 GB wolnego miejsca na dysku, Karta graficzna 64 MB z 3D oraz sprzętową obsługą Pixel Shader 1.1 (jeśli posiadasz kartę ATI Radon 9200 bądź nowszą, na pewno Twoja karta spełnia te kryteria), a jeśli chcesz coś słyszeć, powinieneś także mieć kartę dźwiękową z głośnikami bądź słuchawkami. Na dzień dzisiejszy nie są to zbyt wygórowane wymagania, zważywszy na niezwykle efektowną grafikę gry (o niej trochę później). Na pudełku znajduje się także oznaczenie PEGI : w Fable mogą grać osoby powyżej 16 roku życia, a w grze występuję przemoc. Fable: Zapomniane Opowieści to gra single player – nie może grać w nią wiele osób przez Internet czy przez sieć LAN.

Przejdźmy do konkretów. Grę rozpoczynamy wcielając się w postać małego chłopczyka (tego, którego wizerunek widnieje na pudełku gry) w Dębowej Dolinie – jednej z wielu lokacji świata gry – Albionu – w dniu urodzin jego, a właściwie już Twojej siostry. Jako dobry braciszek postanawiasz kupić jej prezent, lecz nie masz pieniędzy. Musisz zatem jakoś zdobyć pieniądze. Już na samym początku możemy delektować się trochę baśniową i urzekającą grafiką. Widać, że projektanci gry bardzo się starali się, aby gracz już na wstępie wciągnął się w Fable na tyle mocno, by nie móc oderwać się od komputera przynajmniej przez kilkanaście najbliższych godzin. Pierwsze misje mogą zadecydować o Twoim charakterze : elemencie, który w tej grze jest bardzo ważny. Od Twojego charakteru zależy, czy mieszkańcy miast będą postrzegać Cię jako bohatera Albionu, czy najgorszego łajdaka, jaki kiedykolwiek stąpał po świecie. Warto więc przejść grę więcej niż jeden raz, żeby poznać zalety i wady bycia zarówno dobrym jak i złym. Dużą część zadań da się wykonać na dwa sposoby, a mianowicie dobry bądź zły. Na samym początku poznasz tajniki świata gry, zapoznasz się ze sterowaniem oraz biciem się na pięści. W dalszej części gry trafisz do Gildii Bohaterów, gdzie nauczysz się rzemiosła wojownika bądź czarodzieja. Już w tym etapie gry warto się zdecydować, czy chcesz być potężnym wojownikiem, zwinnym łucznikiem czy piekielnie potężnym czarodziejem. Zapewne zastanawiasz się dlaczego trafiłeś do Gildii Bohaterów? Cóż, wynika to z fabuły gry, której nie będę zdradzać, ponieważ znacznie lepiej zapoznać się z nią samemu niż z jakiejś recenzji…

Należy napisać trochę o wyglądzie bohatera oraz wyposażeniu bohatera. Jak w każdej grze RPG, będziemy mogli ubierać naszego herosa w różne zbroje, wyposażać go w różne bronie i czary. Zacznijmy od tego, co się kryję pod zbroją. W grze istnieją… salony fryzjerskie i tatuażu! Nasz bohater może chodzić ładnie przyczesany z wąsami, wyglądać jak bożyszcze nastolatek, lecz równie dobrze ludzie na nasz widok po prostu… będą się śmiać. Warto więc wyglądać tak, aby jako dobry człowiek wzbudzać respekt, zaś jako wysłannik mrocznej strony mocy wywoływać strach i panikę. Tatuaże również mogą zadecydować o nastawieniu ludzi w stosunku do nas. Kolejną ważną rzeczą w Fable jest to, iż nasz bohater… będzie posiadał blizny przez całe swoje życie. Jeśli za młodu zostanie draśnięty mieczem, a ślad ostrza zostanie na twarzy, będziemy musieli nosić go przez całe życie. Zmiana charakteru i właśnie blizny powodują, że Fable jest jedną z najlepszych gier RPG, jakie kiedykolwiek powstały. Oczywiście nie tylko te elementy składają się na tę opinię. Dobrze, koniec słów od serca, czas na ubiór. W grze są dostępne 3 kategorie zbroi: świetlane, mroczne bądź zwykłe. W każdej z nich można znaleźć wiele rodzajów, jak na przykład strój użytkownika woli (zbroja świetlana) czy strój mrocznego użytkownika woli (zbroja mroczna). W każdej z kategorii nasz bohater znajdzie coś dla siebie. Jeżeli jednak jakiś element stroju nie podoba się nam, można zmienić tylko poszczególną część, jak na przykład rękawice. Można więc zrobić mix świetlano/mroczno/zwykły, lecz jeżeli uda się nam ubrać w jeden pełny strój, otrzymujemy premię do obrony. Nie można zapomnieć o nakryciach głowy : możemy chodzić w hełmach, przepaskach czy… peruce bądź kurzym kapeluszu. Jednakże chcemy, abyśmy wywoływali śmiech wśród ludzi jak jakiś komik?

Przejdźmy do broni: samych rodzajów broni do walki w zwarciu (miecze, topory, patelnia…) jest ponad 30. Każdy więc znajdzie coś dla siebie. Każda broń zadaje różne obrażenia, jednak jeśli przywykłeś do jakieś broni lub bardzo Ci się ona spodobała, to nie musisz jej zmieniać. No chyba że masz problem z pokonaniem jakiegoś wroga, to warto zmienić broń na czas walki na taką, która zadaje dużo obrażeń. Wypada coś powiedzieć o broniach dystansowych: wybór nie jest może tak duży jak w przypadku broni do walki w zwarciu, lecz i tak można wybrać z spośród kilku łuków i kuszy. Jedne lepsze, drugie gorsze, a to ładniejsze, a to brzydsze, na pewno coś będzie Ci pasowało. W końcu doszliśmy do czarów. Magia w Fable dzieli się na 3 szkoły: magia ofensywna, umysłu i fizyczna. Łatwo się domyślić, że w magii ofensywnej znajdziemy czary pozwalające zadawać obrażenia przeciwnikom. W magii umysłu możemy manipulować światem dookoła nas, na przykład zwolnić czas czy zaczarować wroga tak, aby przeszedł na naszą stronę. Ostatnią magię stanowi fizyczna, w której znajdują się czary pozwalające nam uleczyć się czy wyczarować magiczną tarczę, która będzie absorbowała uderzenia wrogów.

Jednak jak możemy udoskonalić nasze umiejętności? Jest to bardzo prosty, acz przemyślany sposób: jeśli pokonamy wroga, pozostają z niego tylko „świecące zielone kulki”. Gdy złapiemy taką kulkę, doda nam ona doświadczenia ogólnego, które możemy rozdzielić w 3 różnych kategoriach: siłę, zręczność bądź woli. W każdej z nich są różne cechy, które możemy polepszyć za pomocą doświadczenia. W sile taką cechą będzie na przykład zdrowie, w zręczności szybkość, zaś w woli polepszyć efekty czarów. Aby móc udoskonalić swojego bohatera, trzeba dostać się do Gildii Bohaterów, a następnie udać się do specjalnego pomieszczenia przy Pokoju Map. Oprócz doświadczenia ogólnego istnieją także 3 różne dziedziny doświadczeń: siły, zręczności bądź woli. Te jednak zyskujemy w walce, więc jeśli atakujemy przeciwnika z łuku, otrzymamy doświadczenie z dziedziny zręczności, podobnie sprawy się mają z doświadczeniem z dziedziny siły bądź woli. Ważną jest także następująca rzecz: jeżeli chcesz się doskonalić w sile, musisz posiadać chociaż 1 punkt doświadczenia z dziedziny siły, jednak gdy cały czas będziesz walczyć z przeciwnikami mieczem, nie martw się, na pewno będziesz je posiadał. Została ostatnia kwestia związana z doświadczeniem: w czasie walki po lewej stronie ekranu będzie pokazany mnożnik doświadczenia – powiększa się on wtedy, im więcej zadasz obrażeń bez straty energii. Im jest on większy, tym więcej doświadczenia ogólnego z „zielonych kulek” oraz z danej dziedziny dostajesz.

Warto powiedzieć kilka zdań na temat pozostałych przedmiotów w grze. W Fable znajdziemy nie tylko broń i zbroje, ale także różne mikstury, przedmioty codziennego użytku czy owoce i warzywa. O miksturach nie trzeba dużo pisać, dzielą się na przywracające zdrowie bądź manę, zaś te dzielą się z kolei na mały i duże. Przedmioty codziennego użytku można ukraść i sprzedać, zawsze wpadnie trochę grosiwa. Owoce i warzywa także pozwalają na przywrócenie zdrowia, lecz nie dają one takich efektów, jak mikstury.

Fable: Zapomniane Opowieści daje możliwość zakupu domów. Można w nim się przespać, żeby czas szybciej minął, bądź żeby odnowiła się nam energia. Jednakże jeśli mało z nich korzystamy, warto zakupić do takiego domu najdroższe wyposażenie i wynająć taki dom. Codziennie pod takim wynajętym domem znajdziemy określoną ilość złota, więc naprawdę takie rozwiązanie jest warte przemyślenia. Jeżeli znudzi się nam życie samotnego wojownika, możemy… ożenić się! Mimo niewielkich korzyści wynikających z małżeństwa, jest to bardzo przyjemny dodatek do gry. Żeby wziąć ślub, należy naszą wybrankę poderwać, podarować jej prezenty, róże, czekoladki. Jeżeli już zdecydujemy się na zmianę stanu cywilnego, podaruj narzeczonej obrączkę. Jeśli wszystko pójdzie po Twojej myśli, założysz nową rodzinę!

Jeżeli znudzi się nam wątek główny, możemy zająć się zadaniami pobocznymi, które są naprawdę ciekawe. Oprócz zadań dodatkowych znajdziemy też kilka mini-gier, które pozwolą nam się wzbogacić, albo zdobyć nagrodę. Podobnie do ożenku, jest to miły dodatek do gry, aby zbyt szybko się nam nie znudziła.

Żeby nie było za dużo wazeliny, trzeba wspomnieć o minusach tej gry. Po pierwsze, główny wątek można przejść w około 10 godzin, co jest dość niewielką liczbą. Mimo wszystkich dodatków i pobocznych misji, gra mogłaby być co najmniej o kolejne 10 godzin dłuższa. Kolejny minus to ograniczenia w poruszaniu się w świecie gry. Owszem, lokacje są naprawdę ładne, ale możemy poruszać się w nich tylko w wyznaczonych obszarach. Jest to naprawdę duży minus. Następnie trzeba jeszcze skrytykować zbyt małą interakcję z otoczeniem.

Podsumowując, Fable: Zapomniane Opowieści nie jest grą przełomową dla gatunku, lecz bardzo solidną produkcją. Niektórym przypadnie ona do gustu i będą do niej wracali, lecz znajdą się na pewno ludzie, którzy otwarcie skrytykują produkt Lionhead Studios. Gra jest dostępna w Platynowej Kolekcji, więc można już ją dostać w sklepie za 60 złotych. Czy warto wydać te pieniądze na Fable? Moim zdaniem – oczywiście, że tak! Na pewno się nie zawiedziecie i będziecie oczekiwali kontynuacji tejże gry, a mianowicie Fable 2.

Recenzja zapożyczona z serwisu Gildia Bohaterów
(http://fable.gram.pl/artykul-54-Recenzja.htm)
Edited: GW Team



Wymagania sprzętowe:
System operacyjny:  Windows XP SP2, Windows Vista
CPU Processor: Pentium 4 1.4 GHz lub lepszy.
Pamięć Ram: 256MB RAM Vista: 512MB RAM
Miejsce na dysku twardym: 3GB
Karta Grficzna: 64MB (GeForce 3 lub lepsza)


Ocena:
Grafika:8/10
Dźwięk:8/10
Grywalność:9/10
Ogólna ocena:8/10

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.webowiec.pun.pl www.chemiapg.pun.pl www.wielkopolskiots.pun.pl www.jebacmuszelki.pun.pl www.vogelsang.pun.pl